Aizvadītajā gadā Latvijā konstatēti 23 cilvēktirdzniecības upuri. 12 gadījumos cilvēki ekspluatēti darba mērķim, sešos gadījumos – kļuvuši par seksuālās izmantošanas upuriem, piecos gadījumos slēgtas fiktīvas laulības ar trešo valstu pilsoņiem. Visbiežāk Latvijas pilsoņi par cilvēktirdzniecības upuriem kļuvuši Lielbritānijā – deviņi upuri, taču arī Latvijā pērn pieci cilvēki nonākuši verdzībā, tā liecina Iekšlietu ministrijas publiskotā informācija.

Cilvēku tirdzniecības novēršanas mēnesī, oktobrī, par šo tēmu diskusija aizvadīta arī kanālā ReTV, raidījumā “Jautā-Jums”. Kā sarunā pastāstīja Iekšlietu ministrijas nacionālā koordinatore cilvēku tirdzniecības novēršanas jautājumos Lāsma Stabiņa, cilvēku tirdzniecība ir ekspluatatīvs process, kurā cilvēks nonāk un tiek turēts saimnieciska labuma gūšanas nolūkā. Tā ir cilvēku ekspluatācija, kuras rezultātā kāds cits gūst peļņu.

Valsts policijas Cilvēktirdzniecības apkarošanas nodaļas priekšnieks Armands Luberts raidījumā “Jautā-Jums” uzsver: “Latvijā vairāk nākas saskarties ar seksuālo ekspluatāciju un darba ekspluatāciju. Attiecībā uz darba ekspluatāciju, tas vairāk notiek lauksaimniecībā un rūpniecībā. Bērnu ekspluatācija Latvijā nav novērota, jo pie mums šajā jomā ir ļoti stingra likumdošana. Aizvien pastāv tādi riski, kā fiktīvās laulības ar trešo valstu pilsoņiem.”

Lai nekļūtu par cilvēktirdzniecības upuri, pirms došanās uz kādu citu valsti, speciālisti iesaka rūpīgi izvērtēt izteikto darba piedāvājumu. Apsvērt savas valodas zināšanas, prasmes, kas nepieciešamas, lai strādātu, kā arī vai piedāvātais atalgojums nav pārlieku liels attiecīgajai profesijai. Lāsma Stabiņa raidījumā atklāj: “Nereti atpazīt cilvēktirdzniecības upuri ir ļoti sarežģīti, bez īpašas apmācības to ir grūti izdarīt. Šie cilvēki ļoti bieži sevi neuzskata par upuriem, cilvēki to slēpj un, ja nav fiziskas vai emocionālas vardarbības pazīmes, to, ka cilvēks ir kļuvis par cilvēktirdzniecības upuri, var noteikt tikai speciālists, kurš ir apguvis īpašas zināšanas.”

Kā rīkoties, ja ir aizdomas, ka kāds varētu būt kļuvis par cilvēku tirdzniecības upuri un kādas ir šī brīža cilvēktirdzniecības tendences Eiropā, uzzināsiet vairāk, noskatoties 10. oktobra raidījumu “Jautā-Jums”. Raidījums veidots sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā.

Spread the love