No 1. oktobra, kad Latvijā sākās lašveidīgo zivju ieguves lieguma periods, Valsts Vides dienesta Liepājas reģionālās vides pārvaldes inspektori Kurzemes upēs jau atraduši septiņus tīklus un divus murdus, taču nevienu maluzvejnieku vēl nav izdevies aizturēt. Sargājot lašveidīgo zivju nārstu, inspektori lieguma laikā pastiprināti apseko Baltijas jūras piekrasti un upes, atzinīgi vērtējot arī pēdējos gados arvien aktīvāku sabiedrības iesaistīšanos maluzvejniecības apkarošanā.

Pēc Pasaules Dabas fonda sniegtās informācijas, vairākās Eiropas valstīs savvaļas lašu populācijas samazinājušās par 40 – 80%, un Latvijas upēs tagad tikai 10 – 15% esot savvaļas lašu, pārējie ielaisti no zivju audzētavām. Tā kā no viena savvaļas lašu pāra pēc gadiem dzimtajā upē no jūras atgriežas nārstot jau aptuveni 50 jaunu zivju, Valsts Vides dienesta inspektori lieguma laikā no 1. oktobra līdz 31. decembrim regulāri pārbauda, vai lašiem ceļu neaizšķērso upēs iekrituši koki un maluzvejnieku tīkli.

Maluzvejnieku aktivitātēm inspektori Kurzemē tagad seko līdzi arī ar drona palīdzību. Tā pluss esot lielais ātrums, līdz ar to maluzvejniekiem, kuri varbūt skrien ātrāk par inspektoriem, izredzes aizbēgt no viņu pārkāpumus filmējoša drona ir visai niecīgas. Turklāt arvien aktīvāk nelegālās zvejas novēršanā iesaistoties arī sabiedrība., ar mobilās lietotnes “Vides SOS” palīdzību vai pa telefonu Valsts Vides dienestam ziņojot par katru aizdomīgu situāciju.

Sods par par nelikumīgu zivju ieguvi fiziskām personām ir no 280 līdz 700 eiro, juridiskām personām – no 700 eiro līdz 4300 eiro. Turklāt gadījumā, ja pie maluzvejnieka atrod nelegālu lomu, par vienu nelikumīgi noķertu lasi vai taimiņu jāmaksā 715 eiro. Reizēm maluzvejnieki žēlojoties, ka sodi esot pārāk bargi.

Sižeta autori:
Inese Ķestere
Elvijs Puķēvics
TV Kurzeme

 

Spread the love