Šogad aprit 15 gadi kopš Latvija iestājās Ziemeļatlantijas līguma organizācijā jeb NATO, bet pati alianse šogad atzīmē 70. gadskārtu. Lai veicinātu jauniešu izpratni par NATO un lauztu stereotipus, oktobrī un novembrī Vidzemes Augstskola sadarbībā ar kanālu ReTV organizē četras klātienes diskusijas. Pirmajā tikšanās reizē studenti, augstskolas mācībspēks un Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes pārstāvji diskutēja par tēmu “Sievietes un NATO”.

Lai gan Latvija NATO sastāvā ir jau kopš 2004. gada, sabiedrība, īpaši jaunieši, šo organizāciju nereti asociē ar karu un militāru iejaukšanos, bet daudz mazāk izprot NATO lomu kā miera un drošības uzturētājiem. Tāpat daudziem ir stereotipi par sievietēm armijā. To apstiprināja arī Vidzemes Augstskolas organizētā diskusija “Sievietes un NATO”.

“Šie stereotipi ir tādi, ka armijā var būt tikai stipras vai kareivīgas sievietes, vai tikai vīrieši, kas ar smagām mugursomām, ķiveri galvā skrien mežā. Jaunieši atzina to, ka šī diskusija viņiem šos stereotipus salauza un man par to ir liels prieks, jo tieši šādas diskusijas veicina stereotipu laušanu,” stāsta kapteine Ieva Karlsberga, Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes Informācijas daļas virsniece.

Nacionālajos bruņotajos spēkos 15,3% no karavīru kopskaita profesionālajā dienestā ir sievietes. Latvijā šajā ziņā ir pirmajā pieciniekā starp divdesmit deviņām NATO un sabiedroto valstīm.

Diskusijas laikā studenti uzdeva jautājumu – vai sieviete armijā saglabā savu sievišķību? Vidzemes Augstskolas lektore Liene Ločmele skaidro, ka sabiedrībā pastāv vispārpieņemti uzskati, kādai sievietei vajadzētu būt, piemēram, ka sievietes loma ir mājās, virtuvē pie plīts: “Mēs bieži vien runājam par problēmu “zaudētā sievišķība”, bet mēs neproblematizējam pretējo polu – vai vīrieši ir pietiekoši vīrišķīgi? Neatkarīgi no tā – tas vienkārši diezgan daudz ir mūsu pašu galvās. Stāsts drīzāk ir nevis par to, vai es esmu pareizi sievišķīga vai pareizi vīrišķīgs, bet par to, vai es sava dzimuma ādā varu īstenot tās lietas, ko es dzīvē gribu darīt, vai gluži otrādi – kāds jau man to no bērnības parāda kā nepiemērotu, jo tas nav gana sievišķīgi.”

Šī ir viena no četrām diskusijām, ko oktobrī un novembrī Vidzemes Augstskola sadarbībā ar kanālu ReTV organizē projektā “aNATOmy: stāsts par NATO vēsturi, lomu un nākotni”. Tāpat NATO Publiskās diplomātijas divīzijas atbalstītajā projektā tiek veidots četru raidījumu cikls, kurā divi studenti, Keita un Niks, iepazīst spēcīgāko militāro aliansi pasaulē.

“Pirms filmēšanas es par NATO zināju tikai nosaukumu un to, ka mēs tur esam. Pēc filmēšanām, kas vēl turpinās, šobrīd noteikti man ir priekšstats, ko viņi dara, kāpēc viņi ir vajadzīgi un es vienmēr varu uzsvērt – kopš tā brīža, kad es intervēju Leonīdu Kalniņu [NBS komandieris]… es viņa tā arī pajautāju – kāpēc man kā vienkāršai studentei ir svarīgi, ka mēs esam NATO? Viņš man atbildēja – primārais, ka tu vari justies droši,” tā Keita Loreta Kronberga, diskusijas “Sievietes un NATO” dalībniece, Vidzemes Augstskolas studente.

Raidījuma filmēšanas laikā abi jaunieši tikās ar NATO pārstāvjiem Latvijā, viesojās bruņoto spēku bāzēs un paši piedzīvoja, ko tad Latvijai nozīmē būt par daļu no NATO.

“Ko es esmu iemācījies projekta laikā ir tas, ka ir cilvēki, kas tiešām nezina. Man tik daudz lietas šķiet pašsaprotamas – kam es esmu gājis cauri, ko es esmu uzzinājis, lasījis, interesējies, kas man ir stāstīts – es to zinu. Man tas pamats ir. Man interesē jau kaut kādas detaļas un sīkumi, bet ir cilvēki, kuri nezina ne to pamatu, ne konceptu tam visam. NATO [projekta] laikā es arvien vairāk saprotu, ka cilvēki ir jāinformē, lai viņi vismaz zinātu, kas notiek,” atzina students Niks Samauskis.

Jāpiebilst, ka raidījumu cikls “aNATOmy” kanālā ReTV tiek demonstrēts līdz 22. oktobrim otrdienās pulksten 22:30. Savukārt, nākamā klātienes diskusija notiks 15. oktobrī pulskten 13:00 Valmierā, Cēsu ielā 4.

Sižeta autori:
Iveta Auniņa
Reinis Žagariņš
Vidzemes TV

 

Spread the love