Zaļais dzīvesveids kļūst populārāks ne vien pasaulē, bet arī Latvijā. Pareiza atkritumu šķirošana ir viens no šī dzīves veida pamatiem, tāpēc jau labu laiku tiek diskutēts par depozītsistēmas ieviešanu. Cēsīs tika prezentēta vēl viena iekārta, kas šo procesu varētu padarīt vienkāršu un efektīvu.

Dažādas depozītsistēmas eksistē gan Eiropas valstīs, gan tepat kaimiņvalstīs – Igaunijā un Lietuvā. Tomēr šo sistēmu iespējas ir ļoti ierobežotas un prasa papildu piepūli no patērētājiem, kā piemēram, ir depozītsistēmas, kur ir jābūt skaidri salasāmam svītru kodam. Tikmēr Latvijā, divu uzņēmumu sadarbības rezultātā, ir izveidota ierīce, kas jau šobrīd ir spējīga pieņemt desmit dažādus iepakojuma veidus.

SIA “Peruza ” pārstāvis Maksims Ļebedevs skaidro, ka šajā ierīcē tiek izmantotas trīs metodes kā atpazīt iepakojumu – datorredze, svars un materiāls. Datorredze izmanto vizuālo attēlu un ar mākslīgā intelekta palīdzību šī informācija arī tiek saglabāta. Mākslīgais intelekts, kas ir pamatā šai ierīcei, var pats sevi apmācīt. Ierīce saprot no kāda materiāla ir ievietots iepakojums un cik tas sver.

“dots.” Pārstāvis Edgars Striķis atzīst, lai šo ierīci ieviestu, ir svarīga valsts attieksme: “Tam ir jābūt valstiskā līmenī. Par to, kāda attieksme ir mēs redzēsim pēc neilga brīža, jo šobrīd gan Saeimā, gan valdībā notiek diskusija par depozītsistēmu ieviešanu. Šis jautājums ir aktuāls un tiek diskutēts kādā veidā būtu labāk rīkoties. Vai no sākuma labāk ieviest pamatdepozīta risinājumu un pēc tam domāt par paplašināto, vai uzreiz jau domāt par paplašināto, un sākt pakāpeniski ieviest ar desmit atkritumu veidiem un paplašināt to kaut vai līdz simts atkritumu veidiem, tādā veidā maksimizējot iespēju iepakojumam nonākt otrreizējā dzīvē.”

Jau ziņojām, ka Latvijā radīta vēl viena iekārta, kura atpazīst un šķiro atkritumus.

Sižeta autori:
Elvis Skrastiņš
Reinis Žagariņš
Vidzemes TV

 

Spread the love