Aizpute ir viena no senākajām Kurzemes mazpilsētām ar bagātu un daudzveidīgu vēsturi, taču daudzas uzskatāmās liecības iespējams vēl glabājas zemes dzīlēs. Par to liecina dažādi atradumi, kas ik pa laikam tiek uzieti, veicot rakšanu vai būvniecību pilsētas vēsturiskajā zonā. Pavisam nesen, izbūvējot veloceliņu, Ordeņpils pakājē, uzietas divas 17. un 18.gadsimtā kaltas sudraba monētas, kam ir būtiska nozīme topošajā Aizputes novadpētniecības muzeja ekspozīcijā.

Līdz oktobra nogalei Aizputē nepilnu kilometru garajam veloceliņam jābūt pabeigtam. Tas sākas no pilsētas robežas, ievijoties garām Livonijas ordeņpils pakājei un noslēdzas pie akmens tilts. Rakšanas darbu laikā pils apkārtnē tika veikta arheoloģiskā uzraudzība arheologa Armanda Vijupa vadībā. Kā atzīst Būvvaldes vadītājs Kaspars Dzenis, vietām, liekot komunikācijas, nācies ierakties pat divu metru dziļumā. Tieši tad arī pamanīti priekšmeti, bet ar metāla detektoru uzietas divas monētas. Šādi arheoloģiskie atradumi gan neesot ietekmējuši būvniecības procesu.

Visi atradumi šobrīd nodoti Aizputes novadpētniecības muzejam. Tās ir keramikas lauskas, krāsns podiņu fragmenti, masīva dzelzs nagla, krama gabals. Taču visvērīgākais atradums divas sudraba monētas. Kurzemes un Zemgales hercogistes grasis kalts 1763.gadā, savukārt Zviedrijas karaļa Kārļa XI viena ēra kalta 1672.gadā.

Mazāk svarīgie atradumi glabāsies muzeja krājumā, taču abas monētas itin drīz tiks izliktas apskatei jaunajā ekspozīcijā, kas šobrīd ir tapšanas stadijā. Tā uzskatāmi vēstīs par Aizputi no 13.gadsimta līdz mūsu dienām un tajā būtiska loma būs atvēlēta naudai.

Tās ir dzīvās vēstures liecības, kas ik pa laikam tiekot uzietas, veicot rakšanas vai būvniecības darbus. Savulaik saimnieciskā dzīve pilsētā bijusi rosīgāka, līdz ar to arī atradumu bijis vairāk, – atzīst muzeja vadītāja Jolanta Berga. Šopavasar arī pie baznīckalna atrasti dažādi priekšmeti, kas glabāsies krājumā. Pēdējā arheoloģiskā izpēte Ordeņpils teritorijā veikta pagājušā gadsimta 80.gadu nogalē.

Sižeta autori:
Selga Dreimane
Edvīns Sveilis
Aizputes TV

 

Spread the love