Sabiedrības iniciatīvu portālā ManaBalss.lv savākti 10 000 paraksti par iespēju pret atlīdzību pārstrādei nodot dažādus iepakojuma veidus. Lai arī par dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas ieviešanu valstī runā jau ilgstoši, iniciatīvas piekritēji rosina ieviest tādas iekārtas, kur iespējams nodot ne tikai skārdenes, PET un stikla pudeles, bet arī, piemēram, stikla burkas, šampūna pudeles u.c. materiālu un veidu iepakojumus.

Kamēr nerimst diskusijas par to, kā paplašināta depozīta sistēma darbotos un izskatītos, pašmāju mākslīgā intelekta kompānija “APPLY” viena mēneša laikā radījusi iekārtu, kam var iemācīt atpazīt jebkuru iepakojumu, turklāt pat saplacinātā formā. Uzņēmuma “APPLY” pārdošanas vadītājs Vismands Menjoks stāsta: “Ir jādomā no lietotāja skatupunkta, jo es mājās nevēlos glabāt ideālu tetrapaku un tad iet un nodot.”

Tehnoloģijas darbības pamatā ir mākslīgais neironu tīkls, kas ir mašīnmācīšanās algoritmu ietvars, ar tā palīdzību tehnoloģija iemācās kā izskatās dažādi iepakojumi un tos sašķiro. Vismands Menjoks stāsta: “Šī tehnoloģija vispār pasaulē ir pieejama tādā līmenī pēdējos piecus gadus, un tā attīstās ik pa mēnešiem un kļūst arvien jaudīgāka un jaudīgāka.”

Ja Saeima izlems šādu sistēmu ieviest, Latvijas mehatronikas uzņēmumi būs lieli ieguvēji, jo šis varētu būt eksportspējīgs produkts, uzskata Vismands Menjoks. Viņš arī skaidro, ka šī iekārta nebūtu dārgāka par ierastajām, jo izstrādātā tehnoloģija ir pavairojama un katrai ierīcei nav jāveido no jauna. Šobrīd izveidotā iekārta ir paraugs, tajā ievadītās atlīdzības summas par iepakojumiem ir tikai piemēri, demo iekārta reālas naudas pārskaitījumus neveic, bet, ja to ieviestu, tad ikvienam būtu iespēja iepakojumu nodot pret atlīdzību, ko varētu vai nu saņemt personīgi vai ziedot kādai labdarības organizācijai vai ārstniecības iestādei.

Pirmdien, 16.septembrī, tirdzniecības centrā “Galerija Centrs” no 12:00 līdz 14:00 šo iekārtu būs iespējams apskatīt un izmēģināt ikvienam.

 

Spread the love