Jēkabpilī pēdējo gadu laikā arvien aktuālāka kļūst pamesto un klaiņojošo kaķu problēma. Lai gan pilsētā tiek īstenota sterilizācijas programma, ielās joprojām netrūkst bezsaimnieka kaķu. Lielu ieguldījumu šajā jomā sniedz jēkabpiliete, biedrības “Par ķepām” vadītāja Laima Bebre, kura ziedo savu laiku, spēkus un līdzekļus, lai palīdzētu pamestajiem minčiem. Šobrīd pagaidu mājās atrodas 25 kaķi. Visi gaida īstus saimniekus un īstas mājas.

Biedrība “Par ķepām” tika dibināta pirms sešiem gadiem, bet šobrīd organizācijā aktīvi darbojas vien divi biedri – Irēna Ērgle un Laima Bebre. Abas pensionāres velta daudz sava laika un arī finansiālo līdzekļu, lai bez mājām palikušos kaķus izmitinātu pagaidu mājās, pabarotu un nepieciešamības gadījumā arī ārstētu. Sterilizāciju finansē pašvaldība, bet tas neatrisina problēmu. Klaiņojošo kaķu joprojām ir ļoti daudz, un Laima stāsta, ka cilvēki ir tik nežēlīgi, ka uz ielas izmet pat mazus kaķēnus:

“Viena grupa ir tādu cilvēku – kaķene piedzemdē. Kam ir drusku smadzenes galvā, tie notur līdz diviem mēnešiem, kamēr kaķenīte izbaro. Tad atnes. Rīgas ielā jau tagad mums ceturto reizi ielikti kaķu mājiņā. Tie ir tie gudrākie cilvēki. Bet ir cilvēki, kas, tūlīt kā piedzimst kaķēni, dažiem drusciņ pavērušās actiņas, tūlīt uz kaķu māju. Un tad mums sākas grūtais ceļš – ik pēc trim stundām barot, arī naktīs, kaķu piens 10 eiro, tad vēl caurejas un vīrusi.”

Laimas Bebres labā sirds ir atvērta ikvienam mīlulim – arī nopietni slimiem kaķiem. Nesen Laima izglāba no nāves uz ielas palikušu kaķenīti, kurai bija lauzts žoklis un mutē sācies pūšanas process. Sieviete organizēja labdarības akciju, cilvēki saziedoja operācijai, un tagad Grietiņas dzīvībai briesmas vairs nedraud. Līdztekus rūpēm par kaķiem pagaidu mājās, Laima Bebre katru dienu arī baro ielas minčus, kuri uzturas speciālajās kaķu mājās.

Par to, cik aktuāla ir klaiņojošo kaķu problēma, liecina arī situācija Jēkabpils dzīvnieku patversmē, kas bieži vien ir pārpildīta. Šobrīd patversmē mīt aptuveni 50 kaķi – gan lieli, gan mazi. Telpu daudzums ir ierobežots, bet patversme cenšas uzņemt visus bezsaimnieka kaķus, kuri pie viņiem tiek nogādāti, nodrošina tiem medicīnisko palīdzību, kā arī sterilizē. Tāpat pašvaldība finansē programmu “Noķer, sterilizē, palaid”, piemēram, šogad sterilizēšanai, veterināro izmeklējumu veikšanai un klaiņojošo dzīvnieku ķeršanai pašvaldība atvēlējusi vairāk nekā 13 tūkstošus eiro. Tomēr problēma paliek – joprojām ir daudz gadījumu, kad uz ielas tiek izmesti pat mazi kaķēni.

Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētāja vietniece Kristīne Ozola skaidro, ka vienīgais problēmas risinājums ir sabiedrības izglītošana, informatīvais darbs ar iedzīvotājiem: “Pirmkārt, informatīvā kampaņa, otrkārt, pievērst uzmanību jau bērnudārzos, skolās, saprast bērniem, kas ir dzīvnieks, kā par viņu rūpēties, kā uzņemties atbildību. Ja cilvēks spēj izmest kartona kasti kaut kur ar jaundzimušiem kaķiem, tā nav patversmes atbildība, tā ir sabiedrības atbildība.”

Sižeta autori:
Sandra Paegļkalne
Kaspars Daņiļevičs
Vidusdaugavas televīzija

#LabākaiIkdienai

 

Spread the love