Šobrīd Valmierā norisinās darbs pie jaunas šķeldas katlumājas būvniecības, kas būs viena no modernākajām katlumājām Latvijā. Paredzēts, ka tā ļaus paaugstināt siltumapgādes sistēmu energoefektivitāti, kā arī, palielinot no šķeldas saražoto siltuma apjomu, kļūt videi draudzīgākiem, jo siltuma ieguvei tiks izmantoti atjaunojamie energoresursi.

Līdz šim Valmierā darbojušās divas katlumājas. Viena ir jau pirms dažiem gadiem izbūvēta bio kurināmā katlumāja, kas šobrīd jau lielāko daļu no siltumenerģijas ražo no atjaunojamiem energoresursiem, savukārt otra – izmantojot dabasgāzi. Mērķis – pilsētas siltumapgādes iegūšanā vairāk izmantot vietējo uzņēmēju saražotās izejvielas. Otrdien tās pamatos tika iemūrēta kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm, tādējādi atklājot būvniecības pirmo posmu.

Māris Kānītis, SIA “Adven” un AS “Valmieras enerģija” valdes loceklis:
“Proporcija starp saražoto apjomu, ko mēs saražojam ar atjaunojamiem energoresursiem, šobrīd ir 30%, bet to var palielināt līdz 90%, kas ir būtisks palielinājums ne tikai Valmierā, bet arī Latvijas enerģētikas nozarei kopumā.”

Siltumenerģijas ieguvei izmantojot šķeldu, pašvaldība arī kļūst neatkarīgāka no dabasgāzes piegādātājiem, tādējādi nodrošinot stabilākas siltumenerģijas ieguves izmaksas. Kā skaidro Valmieras pilsētas domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, tas būs ieguvums arī iedzīvotājiem, jo tas, iespējams, arī ļaus samazināt apkures izmaksas un to svārstības:

“Galvenais ir tas, ka mēs šobrīd esam atkarīgi no viena kurināmā, pašreiz dabasgāzes tarifi svārstās. Vasarā tās izmaksas ir pieklājīgi zemas, bet jau šobrīd redzam, ka atkal kāpj. To prognozēt tuvākajos gados, ir neiespējami, jo tās ir mainīgas, arī saistībā ar naftas cenām. Šķelda tomēr ir vietējais kurināmais, un otra katlumāja jau darbojas ar šķeldu un mēs redzam, ka tas ir daudz stabilāk.”

Jaunās šķeldas katlumājas būvniecības izmaksas sasniedz 4,9 miljonus eiro. No tiem 1,66 miljoni eiro ir Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējums, savukārt lielāko izmaksu daļu, 3,24 miljonus eiro, sedz jaunās katlumājas būvniecības pasūtītājs SIA “Adven Latvia”, kas ir daļa no “Adven Group”. Tie ir investori no Skandināvijas un šobrīd nodrošina centralizēto siltumapgādi vairāk nekā 83 tīklos Somijā, Zviedrijā un Igaunijā un nu sāk arī Latvijā.

Urmo Heinam, “Adven Latvia” un “Adven Eesti” izpilddirektors:
“Mums bija iespēja darboties šajā projektā Valmierā, kas līdztekus šāda projekta realizācijai un biznesa paplašināšanai arī Latvijā, ļauj šo vietu padarīt “zaļāku” un videi draudzīgāku. Cerams, ka šo investīciju rezultātā tiks stabilizētas un samazinātas apkures tarifu izmaksas arī iedzīvotājiem.”

Plānots, ka jaunā šķeldas katlumāja darbību sāks 2020. gada apkures sezonā.

Sižeta autori:
Ilanda Brežinska
Reinis Žagariņš

 

Spread the love