Ikdienas sev apkārt redzam jauno tehnoloģiju ienākšanu un viens no priekšvēstnešiem, ka tehnoloģiskais progress turpina savu uzsākto ceļu ir 5G tīkla ienākšana Latvijā, tomēr sociālajā vidē izplatītie vēstījumi par jaunākās 5G mobilo sakaru tehnoloģijas bīstamību arī daļai Latvijas sabiedrības radījuši satraukumu. Kādas ir gaidāmās tehnoloģijas priekšrocības un vai tiešām ir pamats bažām par tās ietekmi uz cilvēka veselību, šonedēļ skaidrojumu meklēja Zemgales Reģionālā televīzija.

Pirmās 5G sakaru bāzes stacijas Latvijā svinīgi atklātas tikai šovasar, tomēr iedzīvotāji gan Latvijā, gan citviet pasaulē jaunās tehnoloģijas ienākšanu uztver ar dalītām jūtām: kamēr daļa iedzīvotāju novērtē jauno tehnoloģiju priekšrocības, tikmēr citi norāda, ka nav īsti skaidrības par to ietekmi ilgtermiņā.

Gan tehnoloģiju izplatītāji, gan nozaru eksperti norāda, ka no jaunām tehnoloģijām nav jābaidās, bet gan jāizmanto to tehnoloģiskās priekšrocības, jo 5G tīklā tiek lietots citu frekvenču diapazons, turklāt ir vairākas tehnoloģijas, kuras tiek attīstītas dažādās valstīs un šie frekvenču diapazoni var būt atšķirīgi.

Prof. Guntars Balodis, Elektronikas un Telekomunikāciju fakultātes dekāns:

“5G tīkls paredz, ka jāveido bāzes stacijas tuvāk citai pie citas, bet līdz ar to netiek patērēta tik liela jauda, sasniedzot plānoto datu pārraides ātrumu, un tā ir, neapšaubāmi, priekšrocība. Cilvēki parasti uztraucas par jaudīgiem raidītājiem, bet ar 5G ir tieši pretēji – tiek izmantoti ne tik jaudīgi raidītāji, lai panāktu lielāku efektu.”

5G tehnoloģija nākotnē paredz lielu datu apjoma pārnesamības iespēju, kas ļautu attīstīt sakarus starp mašīnām vai kādām citam viedierīcēm, kur svarīgi ir lēmumu pieņemt pēc iespējas ātrāk.

Kā uzskata profesors Balodis, šīs tehnoloģijas izmantošana var pasargāt cilvēku veselību un pat glābt dzīvību: “Mēs ar 5G tehnoloģijām varam tuvoties Eiropas Savienības mērķim – samazināt līdz nullei negadījumu skaitu uz ceļiem -, jo mums būs viedie ceļi, kas sadarbosies ar viedajām automašīnām. Negadījumu skaits samazināsies, un tas ir milzīgs ieguvums, jo šobrīd auto negadījumos iet bojā ļoti daudz cilvēku. Tas pats stāsts ir par viedo medicīnu – ja mēs pilnvērtīgi izmantosim 5G infrastruktūras tīklu, varēsim cilvēku monitorēt vai pat ārstēt attālināti.”

Tomēr skeptiski pret jauno tehnoloģiju ienākšanu pasaulē ir zinātnieki, kuri strādā organiskās sintēzes un medicīnas laukā, uzsverot, ka šī tehnoloģija nav līdz galam izpētīta.

Prof. Ivars Kalviņš, Latvijas Organiskās sintēzes institūta Zinātniskās padomes priekšsēdētājs:

“Diemžēl, tie, kas ir pētījuši elektromagnētisko starojumu, tajā skaitā ar šādu frekvenci, šādu viļņu garumu un intensitāti, ar kādu mūs sagaida pie 5G, ir konstatēts simtos nopietnu publikāciju, ka būs vesela virkne iespējamo efektu uz dzīvu organismu.”

Latvijā patlaban 5G darbojas divās vietās – “Latvijas mobilā telefona” tīklā Liepājā un “Tele2” ierobežotā teritorijā Rīgā, Pārdaugavā. Patērētājiem pieejamu 5G ierīču pagaidām tirgū ir maz. Abi mobilo sakaru operatori, kas jūlija beigās paziņoja par savu 5G tīklu ieviešanu, uzskata, ka jaunā tehnoloģija nerada draudus cilvēku veselībai, tomēr visā pasaulē zinātnieku diskusijas par 5G ietekmi ilgtermiņā turpinās.

Sižeta autori:
Ilze Daukante-Sterģe
Mikus Andersons
Zemgales reģionālā televīzija

#LabākaiIkdienai

 

Spread the love