Pirmie darbi pie militārā poligona “Mežaine” teritorijas sakopšanas un drošības uzlabošanas sākās pērnā gada Lielās talkas laikā. Šobrīd Skrundas novadā esošā bijusī kara pilsētiņa pamazām pārtop par reģionāla līmeņa poligonu, kas būs īpaši piemērots militāriem treniņiem pilsētvides apstākļos. Poligonu galvenokārt izmanto Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes un sabiedroto valstu karavīri un zemessargi. Pašlaik poligonā tiek īstenoti četri projekti.

Pie militārā poligona “Mežaine” ieejas žurnālistus draudzīgi sagaida sunīte ar militāru vārdu Rota, viņa ir pirmā, kas sajūt svešu nācēju. Poligona teritoriju no Skrundas novada pašvaldības Aizsardzības ministrija pārņēma pērnā gada janvārī. Pēc aptuveni pusotra gada poligona nepilnus 54 hektārus lielā teritorija ieguvusi jaunus vaibstus. Bijušās kara pilsētiņas teritorijā šobrīd tiek īstenoti divi projekti. Daudzstāvu ēkām tiks salaboti jumti, logos stiklus nomainīs slēģi, savukārt tās ēkas, kuras laika zobs ir sabojājis neatgriezeniski, tiks nojauktas.

Nojaukto ēku vietā plānots uzbūvēt vieglas konstrukcija ēkas, kas palīdzētu nodrošināt kauju apdzīvotā vietā. Lai imitētu reālu pilsētvidi, atstāts arī ābeļdārzs, sakopts dīķis, kas veido dabisku aizsargšķērsli. Arī teritorija iepretim attālākajām bijušajām dzīvojamām ēkām pamazām tiek atkarota no aizauguma.

Šī gada sākumā Aizsardzības ministrija iegādājusies bijušajai kara pilsētiņai līdzās esošo skolas ēku, kura pārtaps par mācību centru. Pirmajā projekta kārtā tiks nomanīti logi, durvis, vienā ēkas spārnā būs kosmētiskais remonts.

“Mežaines” teritorija izvēlēta arī par vietu, kur veidot militārā transporta ekspozīciju. Tajā ir tehnikas vienības, kādas izmantotas Latvijas armijas atjaunošanas laikā 90. gadu sākumā un kalpojušas Zemessardzei tās pirmajos gados. Šobrīd te ir 13 transporta līdzekļu, bet apzinātas ir ap 50, kas papildinās šo ekspozīciju.

Šobrīd norit darbs pie poligona paplašināšanas ar vairākām šautuvēm. Lai arī ikdienā poligona teritorija ir sabiedrībai slēgta, sazinoties ar Skrundas novada pašvaldību, var aplūkot militārās tehnikas ekspozīciju, tāpat te tiek rīkotas atvērto durvju dienas un dažādi pasākumi skolēniem. Viens no tiem – foto orientēšanās jau septembra vidū.

Sižeta autori:
Ieva Benefelde
Alans Perševics
Skrundas televīzija

 

Spread the love