Jauna dokumentāla filma par “Leišmalīti”

Svētdien, 26. augustā, plkst. 20:30 kanālā  Latvijas reģionu televīzija Re:TV  un vienlaicīgi arī kino vakarā Imanta Ziedoņa muzejā (Krimuldas novadā) notiks dokumentālās filmas “Leišmalītes ceļš” pirmizrāde.

Re:TV komanda ir izveidojusi dokumentālo filmu par “Leišmalītes” gājieniem, kurus kopš 2016. gada vasaras sezonā rīko Imanta Ziedoņa muzejs kopā ar fondu 1836. Tas ir stāsts, kā gājēji dodas pa tiem ceļiem Latvijas-Lietuvas pierobežā, kurus savulaik, rakstot grāmatu “Leišmalīte”, izstaigājis Imants Ziedonis kopā ar dēlu Rimantu.

Dokumentālajā filmā ceļa gājēji stāsta par pārgājienos iegūtajām atziņām, savukārt vietējie iedzīvotāji dalās ar savām atmiņām un atklāj, kāda šobrīd ir dzīve pierobežā. No pamestām viensētām un lauku skolām līdz attīstītām zemnieku saimniecībām un tūristu piepildītiem pagastiem. Filmā piedalās gājienu dalībnieki, organizatori un arī mūziķi – Renārs Kaupers, Goran Gora, Lauris Valters un citi. Tāpat ar atmiņu stāstiem dalās rakstnieks Rimants Ziedonis.

Fonda 1836 projekta mērķis ir dāvana Latvijai simtgadē – 1836 km garo Latvijas robežu atdzīvinot tūrisma ceļā. Imants Ziedonis grāmatā “Leišmalīte” raksta: “Un galu galā pa Latvijas pierobežas joslu kādreiz ies (tā jābūt!) tūrisma ceļš un ceļotāji prasīs izbrauktā maršruta vietu interesantu iemirdzēšanos.”

Imants Ziedonis, izstaigājot Latviju, iepazina tās lauku iedzīvotājus, labāk izprata to cilvēcisko dabu, dzīvesveidu, apzināja latviešu identitāti un tautai raksturīgo, kas pēc tam aprakstīts viņa literārajos darbos. Iedvesmojoties no Imanta Ziedoņa grāmatas “Leišmalīte”, Imanta Ziedoņa muzejs rīko Leišmalītes apceļošanu mūsdienās, lai atjaunotu dzejnieka redzēto un iedvesmotu sabiedrību iepazīt Latviju citām acīm. Tas stiprina piederības sajūtu valstij, veido izpratni par Latvijas pierobežas situāciju, ļauj apzināties sabiedrības saskaņas, demokrātijas un katra paša līdzdalības nozīmi labākas dzīves kvalitātes veidošanā.

Statistika par “Leišmalītes” ceļa posmiem:

  • 2016. gadā noieti aptuveni 120km.
  • 2017. gadā 8 gājienos noieti aptuveni 300km.
  • 2018. gadā noieti 4 posmi, kopā aptuveni 160km.
  • Leišmalītes kopējais garums – 571km.
  • Leišmalītes gājieni ir unikāli ar to, ka Leišmalītē ir bijis pirmais laivu brauciens. 
  • Gājēju skaits variē no 30 līdz 100.
  • Katra gājiena noslēgumā tiek ierakts ceļmalas stabs, lai beigās iezīmētos šis tūrisma ceļš apkārt Latvijai.

Informāciju sagatavoja:

Iveta Auniņa

Re:TV žurnāliste

iveta.aunina@retv.lv

Spread the love